محل تبلیغات شما

چرا نوجوانم همیشه عصبانی است؟

اگر نوجوان شما دائما از چیزی یا کسی عصبانی است، به هر بهانه‌ای به شما پرخاش می‌کند، وقتی چیزی مطابق میلشان نیست، بد خلق می‌شود و  با کوچک‌ترین چیز‌ها عصبی می‌شود. از خودتان می‌پرسید: علت عصبی بودن نوجوان من چیست و چه طور باید با او برخورد کنم؟

 

کمی پرخاشگری در نوجوانان طبیعی است

بگذارید خیالتان را راحت کنیم! دمدمی مزاجی، سرکشی و پرخاشگری در دوران نوجوانی تا حدی طبیعی است؛ چراکه هورمون‌ها در دوران بلوغ و نوجوانی زیاد می‌شوند. بنابراین، نوجوان نسبت به محرک‌ها واکنش بیش از حد نشان می‌دهد و درک متفاوت‌تری از احساسات نسبت به زمانی که کوچک تر بود، دارد.

 

همانطور که وقتی کودک نوپا بود، یک حادثه‌ کوچک می‌توانست منجر به خشم و ناراحتیش شود و تا زمانی که حواسش به یک اسباب‌بازی پرت نمی شد، آرام نمی‌گرفت، در نوجوانی هم این گونه است. نوجوان شما می‌تواند از اینکه کسی به او بی‌احترامی کرده، روزها و هفته‌ها ناراحت باشد.

 

علت پرخاشگری در نوجوانی

 بلوغ باعث ایجاد تغییرات چشم‌گیری در مغز نوجوانان می‌شود. مغز نوجوانان در دوران بلوغ به سرعت دچار تغییر و تحول می‌شود. در واقع قشر پیش‌پیشانی یا همان قسمت تصمیم‌گیری مغز که عواقب اعمال را در نظر می‌گیرد، هنوز در حال شکل‌گیری است و تا بزرگسالی ادامه پیدا می‌کند.

 

به همین دلیل است که بسیاری از نوجوانان از سن 12 تا 18 سالگی نسبت به سایر مراحل رشد، هیجانی‌تر و احساساتی‌تر هستند. به همین دلیل است که آنها قبل از اینکه فکر کنند عمل می‌کنند و بدون در نظر گرفتن عواقب رفتارشان داد می‌کشند و عصبانیتشان را بی‌ادبانه و لجام گسیخته ابراز می‌کنند. نوجوان شما نمی‌خواهد کنترلشان را از دست بدهد؛ فقط نمی‌داند چگونه باید جلوی این رفتار را بگیرد.

 

در دوران بلوغ، نوجوانان برای اینکه خودشان کسی باشند و استقلال بیشتری بدست آورند، بیشتر از والدینشان فاصله می‌گیرند. این تنش اغلب منجر به درگیری می‌شود. همانطور که والدین تلاش می‌کنند کنترل نوجوانانشان را به دست بگیرند، نوجوانان سخت تلاش می‌کنند از زیر سلطه‌ی پدر و مادر بیرون بیایند و این یعنی شروع بحث‌های عصبی و دیوانه کننده.

 

نحو برخورد با نوجوان عصبی  

عصبانیت شدید برای برخی از نوجوانان می‌تواند منجر به پرخاشگری کلامی یا جسمی شود. وقتی فرد عصبانی خشمش را با پرخاشگری تخلیه می‌کند، تنش و عصبانیتش کم می‌شود اما این روش در درازمدت دیگر نه تنها کمک نخواهد کرد بلکه تبدیل به عادت می شود.

 

بنابراین اگرچه پرخاشگری نوجوان کاملاً طبیعی است اما ابراز خشم به روش‌هایی مثل پرخاشگری کلامی یا فیزیکی منجر به آسیب به دیگران می‌شود. پرخاشگری زبانی شامل دائم بد و کنایه‌آمیز صحبت کردن، توهین به کسی از روی عمد، آبروی او را در جمعی بردن و فحش و ناسزا گفتن است.

 

شما باید مراقب باشید که با بی‌اعتنایی و گفتن اینکه: "چیزی نیست که بخوای بابتش انقدر عصبانی باشی." عصبانیت نوجوان را دست کم نگیرید.

 

چه زمانی باید کمک بگیرید؟

اگر فرزند نوجوان شما بیشتر اوقات خشمگین است و رفتار مناسبی با شما و سایر بزرگسالان ندارد، توصیه می‌کنیم یک جلسه مشاوره با روانشناس متخصص نوجوان داشته باشید تا ارزیابی تخصصی‌تری انجام شود. گاهی ممکن است فرزندتان دچار اضطراب، افسردگی و یا اختلال نافرمانی مقابله‌ای شده باشد. این موارد را یک روانشناس متخصص دوره نوجوانی بعد از جلسه ارزیابی تشخیص می‌دهد و بر مبنای تشخیص اولیه برای ادامه جلسات درمانی برنامه‌ریزی می‌کند. در این زمینه می توانید از روانشناسان حوزه نوجوان مرکز مشاوره یاسان ( بهترین مرکز مشاوره در سعادت آباد و شهرک غرب) کمک بگیرید.

 

درمان پرخاشگری نوجوانان با دارو

معمولا برای کنترل خشم نوجوانان لازم است که همزمان با روان‌درمانی، دارودرمانی هم انجام شود. داروهایی که روانپزشک تجویز می‌کند دوز پایینی دارند و باعث می‌شوند خلق و خوی نوجوان برای انجام جلسات روان‌درمانی منظم‌تر شود. در موارد نادری هم توصیه می‌شود که نوجوان برای مدتی در بیمارستان بستری شود. طول زمان بستری شدن بنابرتشخیص پزشک از چند روز تا چند هفته متغیر است.


فریاد

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
رمان تولید انواع توری مش و توری پرسی، میلگرد 10، رابیتس، توری حصاری، نبشی، مفتول دکتر ساسانی متخصص پوست و مو انجام پاورپوینت رشته معماری خاله lida خوشمزه ترین مزه ها تولید محتوا و ایمیل مارکتینگ کسب درآمدبا سایتهای کلیکی Basetweb